به خبر خون ارقام سیستم خوش آمدید
چرا کاریابی‌های آنلاین فیلتر شدند؟
دیروز برخی کاریابی‌های مجازی به طور ناگهانی فیلتر شدند که دلیل آن تا امروز در هاله‌ای از ابهام است و مسئولین دولتی هم تا هنگام نوشتن این مطلب پاسخ شفافی ارائه نداده‌اند. اما در گفتگو با مدیران این سامانه‌ها، به نظر می‌رسد در این موضوع هم نقش بازار سنتی و نارضایتی‌اش از بازار مدرن کاریابی بی تاثیر نبوده و همچنین مسئله ساماندهی دولت برای سیستم‌های کاریابی آنلاین نیز جزو دلایل فیلترینگ کاریابی‌های مجازی به شمار می‌رود.

«هادی محمدآبادی»، مدیرعامل جاب ویژن از دریافت ایمیلی از سمت کارگروه مصادیق جرایم رایانه‌ای می‌گوید که برای سامانه آنها و برخی وبسایت‌های مشابه ارسال شده و تنها ساعاتی بعد از ارسال این اخطار، فیلترینگ به سراغ آنها آمده است. او ضمن تاکید بر مستقل بودن مجموعه جاب ویژن و ربط نداشتن این سامانه به هیچ مجموعه دیگری به دیجیاتو می‌گوید:

«سر و سامان دادن به سایت‌ها و مجموعه‌های کاریابی آنلاین امری است که همگی با آن موافق هستیم چرا که بازار سواستفاده در این مجموعه‌ها بسیار زیاد شده است، مسئولین دولتی هم سازش مناسبی با ما داشتند و پیشنهاداتی مبنی بر رفع فیلترینگ مشروط و موقت تا اخذ مراحل مجوز و تدوین قوانین در این رابطه هم از سوی ما ارائه شد. باید صبر کرد و نتیجه این پیشنهادات را دید.»

فیلتر کاریابی‌ های آنلاین

او معتقد است که بازار سنتی هم نقش بسزایی در این فیلترینگ داشته و مثل موارد مشابه دیگری که این روزها در بازار استارتاپ کشور رخ می‌دهد، اعتراضاتی نسبت به سامانه‌های آنلاین کاریابی از سوی مراکز فیزیکی سنتی شده و با وجود داشتن نمادهای معتبری چون ای-نماد و همکاری با نهادهای دولتی این سامانه‌ها دچار این اختلال شده‌اند. وی خبر از اخذ مجوزهای لازم و گذر مراحل اداری آن برای بیشتر سامانه‌های آنلاین می‌دهد و امید دارد نتیجه این اقدامات یک تعامل دوسویه و مناسب بین وزارت کار و آنها را به وجود بیاورد:

«به نظر می‌رسد دریافت مجوز کاریابی فیزیکی برای داشتن سامانه آنلاین استخدام در قانون فعلی وزارت کار ضروری است و ما و سایر دوستان هم در تلاش هستند تا این مهم زودتر صورت بگیرد تا کسب‌وکار ما، کارجویان و کارفرمایان بیشتر از این لطمه نخورد.»

«میلاد بختی» مدیرعامل تلنت یاب که جزو شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب می‌شود از درخواست انجمن صنفی کاریابی به کاریابان سنتی مبنی بر معرفی سامانه‌های مجازی می‌گوید و آن را بی تاثیر در نقش فیلتر شدن برخی سامانه‌های استخدامی آنلاین نمی‌داند. او اما معتقد است که با این اقدامات، رشد کانال‌های تلگرامی قارچ گونه استخدامی که بی‌هویت هستند بیشتر می‌شود. بختی به دیجیاتو می‌گوید:

«سازمان‌های بزرگ تمایلی به استفاده از کاریابی از روش سنتی ندارند و معافیت‌های بیمه‌ای و... استخدام از طریق این مکان‌ها نیز بازهم آنها را مجاب به جذب نیرو از طریق سنتی نکرده است. کاریابی‌های سنتی وارد حیطه مشاغل تخصصی نشده‌اند و همین مسئله بازار کار آنها را محدود می‌سازد.»

فیلتر کاریابی‌ های آنلاین

بختی ایمن بودن سامانه‌های آنلاین کاریابی را بیشتر از حوزه‌هایی که سالیان سال است در این حیطه به صورت کاغذی فعالیت می‌کنند می‌داند و این ایمن بودن را برگ برنده این سامانه‌ها عنوان می‌کند:

«هر فردی می‌تواند در ازای مقداری هزینه آگهی استخدام خود را در جراید چاپ کند و روزنامه‌ها هم تاکید دارند که هیچ مسئولیتی در قبال آگهی‌دهنده ندارند. آگهی جذب نیرو حتی در اپلیکیشن‌هایی مثل دیوار و شیپور دیده می‌شود که کاملا رایگان صورت می‌گیرد و صاحبان این آگهی‌ها مثل جراید کماکان بی‌هویت هستند. اما در سامانه‌های آنلاین کار هویت سازمان آگهی دهنده برای دسترسی به رزومه افراد تایید می‌شود که این کار از طریق ایمیل از دامین اصلی سازمان و موارد دیگر صورت می‌گیرد، ضمن اینکه تمامی سازمان‌های موجود در سامانه‌های آنلاین کار دارای لوگو و جزییات مشخص هستند که این امر میزان ایمن بودن آگهی‌ها را بالاتر می‌برد.»

هنوز هیچ مقام مسئولی به طور دقیق و شفاف درباره فیلترینگ سایت‌های کاریابی مجازی اظهار نظر نکرده است ولی به نظر می‌رسد وزارت کار در تعامل خود با مدیران این مجموعه‌ها، سعی در نظم دادن به چنین سایت‌هایی دارد تا در محیطی قانونمندتر فعالیت کنند. هرچند وجود قوانین ناقص در این راه کمی به این فرایند لطمه وارد می‌کند و لزوم تدوین قوانین جدید در رابطه با کسب‌وکارهای جدید در هر بازاری هر روز بیشتر حس می‌شود.
  • یکشنبه / 24 دی 1396 / 14:13
  • دسته بندی: اخبار فناوری
  • کد خبر: 96100037
  • منبع خبر: دیجیاتو

استفاده از مطالب سایت اینترنتی ارقام سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

logo-samandehi

ارقام سیستم

ارقام سیستم این اعتقاد را دارد که به مشتریانش به هیچ وجه به دید مشتری نگاه نکند بلکه آنها را شریک تجاری خود برای گسترش و ارتقاء شرکت و نرم افزار بداند. گروه ما همواره تلاش می کند به کمک شما شرکای تجاری گرامی نرم افزاری درخور شأن و شخصیت شما بزرگان تولید کند و همیشه آن را با بالاترین امکانات روز دنیا بروز و قابل استفاده برای اکثریت نیاز بازار نگه دارد. نرم افزار ارقام سیستم با عنوان نرم افزاری هوشمند، زبان زد صنایع مختلف است و فقط دلیل این سخن را دریافت درخـواسـت های حـرفه ایی در صــنایع بزرگ مـی دانیم و اگـر شـما نیاز خود را در امکانات نرم افزار ارقام سیستم پس از بررسی مشاهده نکردید می توانید این نیاز را درخواست دهید تا پس از تجزیه و تحلیل اولیه توسط تحلیل گران صاحب نظر ارقام سیستم بررسی شود تا در ورژن های بعدی نرم افزار پیاده سازی شود

argham
تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت نرم افزاری ارقام سیستم (ارقام سیستم آسیا) می باشد